Jakiej mocy pompa ciepła? Oblicz sam z kalkulatorem

Co to jest?

CiepłoWłaściwie.pl to pierwsze przyjazne nie-inżynierom narzędzie pomagające w oszacowaniu zapotrzebowania budynku na moc i ciepło do ogrzewania.
Dowiesz się tutaj:

  • jakiej mocy cieplnej potrzeba do ogrzania twojego domu
  • jakie będą koszty ogrzewania budynku różnymi sposobami — od węgla i drewna po pompę ciepła
  • jakie zmiany (ocieplenie stropu, zmiana paliwa a może wymiana kotła) pozwolą najbardziej opłacalnie obniżyć koszty ogrzewania.

Na co to komu?

Czymkolwiek zamierzasz ogrzewać dom, natkniesz się na podstawowe pytanie: jakiej to to ma być mocy? Jeśli będzie zbyt małe – nie dogrzeje domu. Jeśli zbyt duże – zje znacznie za dużo paliwa/energii, wcześnie się zużyje a po drodze będą problemy eksploatacyjne.

Przez lata moce kotłów nagminnie dobierano „na pałę” – czyli ze znacznym okładem, nierzadko dwa [i więcej] razy za wielkie (część fachowców nadal tak robi; poznasz ich po tym, że gdy tylko poznają metraż domu, już wiedzą jaka moc kotła tu potrzebna [na 99% za duża]). Poprawny, dokładny dobór mocy powinien być poprzedzony wykonaniem stosownych inżynierskich obliczeń (OZC) – które dla nie-inżyniera są nie do przejścia a zlecenie tego inżynierowi kosztuje kilka zielonych banknotów. Dlatego też dobór „na pałę” zawsze przeważał.

CiepłoWłaściwie.pl łączy prostotę doboru „na pałę” z dokładnością obliczeń inżynierskich.

  • Jest dalece dokładniejsze niż dobór „na pałę”, według starych tabelek itp. bardzo zgrubnych oszacowań.
  • W kilka minut osoba znająca podstawowe parametry budynku jest w stanie poznać szacunkową potrzebną moc grzewczą.
  • Bazuje na tych samych normach co obliczenia inżynierskie OZC.
  • Z uwagi na konieczne uproszczenia, dokładność na pewno nie jest taka sama jak w profesjonalnym OZC – ale wynik dostajesz szybko, łatwo i za darmo.

CiepłoWłaściwie.pl nie daje gwarancji idealnego doboru mocy – ale znacząco zmniejsza skalę błędu w porównaniu do najczęściej dotąd uprawianego doboru „na pałę”, oszczędzając tym samym pieniądze i cierpienia w późniejszej eksploatacji urządzenia grzewczego.

O-Zet-co?

Być może kojarzysz termin OZC (Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego budynku) lub audyt energetyczny. To metoda obliczania ilości ciepła potrzebnej do ogrzewania budynku, a tym samym niezbędnej mocy grzewczej, ustalania klasy energetycznej budynku itp. Metoda ta jest skomplikowana i wymaga wiedzy z zakresu budownictwa, matematyki oraz umiejętności obsługi skomplikowanych programów do wykonywania obliczeń (nie wierzysz? zobacz jeden z takich programów).

Do tej pory chcąc oszacować koszty ogrzewania budynku musiałeś uczyć się prowadzenia takich obliczeń samemu lub zlecać je fachowcowi za niemałą opłatą. Teraz możesz dostać zrozumiałą informację w kilka chwil i za darmo.

Dobór mocy grzejników

Rozszerzeniem szacunkowego bilansu cieplnego jest możliwość obliczenia przybliżonej mocy grzejników. Podobnie jak w przypadku zakupu kotła, kupowanie grzejników na pałę kończy się drogimi i uciążliwymi problemami. Zamiast brać zbyt duży grzejnik za radą sprzedawców lub kupować według wymiarów i koloru, możesz poznać całkiem niezłe przybliżenie mocy grzewczej dla dowolnego pomieszczenia w domu, w oparciu o podane już przez ciebie detale konstrukcyjne całego budynku.

Narzędzie do obliczania mocy grzejników znajdziesz po wyliczeniu bilansu cieplnego całego budynku w zakładce Dobór grzejników.

Kuchennym wejściem

Więc jak to działa? To nie magia. Działanie naszego narzędzia opiera się w dużej mierze na Polskich Normach, m.in: PN-EN 12831, PN-EN ISO 13370. W obliczeniach uwzględniane są warunki klimatyczne, tj. temperatury powietrza w sezonie grzewczym na podstawie średnich wieloletnich ze wskazanego regionu.

Warto zauważyć, że wyniki jakie tutaj otrzymasz, będą z natury mocno przybliżone. To narzędzie jest kompromisem między osiągalną dokładnością obliczeń, a zrozumiałością dla zwykłego człowieka. Nawet pełne obliczenia OZC nie są w 100% dokładne. Mimo to, jeśli podałeś rzetelne dane, to uzyskany wynik może być kolejną wskazówką w decyzjach inwestycyjnych. Ostatecznie jednak to ty decydujesz.

Klasyfikacja energetyczna budynków

W wynikach analizy potrzeb grzewczych twojego budynku znajdziesz informację o klasie energetycznej budynku. Jest to podział na klasy od A+ do F, określający stopień energochłonności budynku na podstawie rocznego zużycia energii przypadającego na 1m2 powierzchni użytkowej budynku. Im bliżej A+, tym lepiej.

                                       Kliknij poniżej i przejdź do obliczeń: